10 Ocak 2012 Salı

En sevdiğim başarı öykülerinden... EDISON

Thomas Edison tarihte en fazla başarısızlığa uğrayan, ama aynı zamanda en büyük mucit. Sadece ampulü icat etme aşamasında bile 10000'in üzerinde başarısızlığı vardı. O günün önde gelen gazetecileri, Edison'un zamanını boşa harcadığını ve yapmaya çalıştığı şeyin imkansız olduğunu yazıyordu.


5000. deneyden sonra genç bir gazeteci Edison'un yanına gelip, "Efendim 5000 kez başarısız oldunuz, başka başarısılıkları göze alacak mısınız?" diye sorar. Edison'un cevabı ise, ben başarısız olmadım, sadece ampulün nasıl çalışmayacağının 5000 yolunu buldum. Nasıl çalışacağına da 5000 adım yaklaştım." olur.


BAŞARISIZLIKLAR BAŞARININ TEMELİNİ OLUŞTURACAK.
BAŞARININ % 90'I BAŞARISIZLIKTIR...

BAŞARIZILIKTAN KORKMAYIN...

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Ford'u kuran Henry Ford'un bu sektördeki ilk iki girişimi iflasla sonuçlandı. Üçüncü denemesinde hayal ettiği başarıyı yakaladı ve günümüze kadar gelen o dünya çapındaki efsaneyi yarattı.

Başarısızlığa, ancak başarmayı denediyseniz, uğrayabilirsiniz. Başarı için başarısızlık riskini göze almalısınız. Nietzche'nin dediği gibi; Uçmayı istiyorsan, düşmeyi bileceksin.
"Cengiz Erşahin" adlı yazarın kitabından alınmıştır.